Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka
Kto dopomoże żydowi...
Autor: Bogdan Musiał
Ilość stron: 460
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Moja ocena: ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐★★/10
Niekiedy warto sięgnąć po książkę, która w porównaniu do gatunków takich jak fantastyka, czy romans nie jest czymś nierzeczywistym. Ale opowiada losy naszego kraju, wojny i ludzi, co każdy z nas powinien pamiętać i nie zapominać o poświęceniu oraz wolności.
Bogdan Musiał, jest jednym z najwybitniejszych polskich historyków dziejów najnowszych. W swojej książce pt. "Kto dopomoże Żydowi..." skupia się na trudnej i złożonej problematyce stosunków polsko-żydowskich w okresie trwania II Wojny Światowej i później, aż do czasów współczesnych. Punktem wyjścia książki jest historia dziadka autora - Jana Treli, który podczas wojny został poproszony przez rodzinę żydowską o ukrycie ich córeczki, lecz ten przerażony propozycją odmówił, gdyż wiedział, że w ten sposób naraża życie swojej rodziny. W oparciu o tą historię Bogdan Musiał dokonuje analizy represji stosowanych przez niemieckiego okupanta, przeciwko ludności polskiej ukrywającej Żydów. Jednocześnie autor przytacza fakty stanowiące polemikę z tymi środowiskami żydowskimi, które oskarżają Polaków o współpracę z nazistami, w dokonaniu aktu Holokaustu.
Musiał przez bogatą dokumentacje faktograficzną, rzuca jasny snop światła na dotąd mniej lub bardziej świadomie zaciemniane skomplikowane relacje między nazistami, Polakami a Żydami. W kolejnych rozdziałach, historyk opisuje szczególnie surowe traktowanie Polaków przez hitlerowską administrację, które było bezprecedensowe na tle całej okupowanej Europy. Ewolucja nazistowskiego prawa w jego końcowej drakońskiej formie każdy rodzaj pomocy Żydom, przez Polaków karała śmiercią zarówno samego sprawcy, jego rodziny a także często całej okolicy w pokazowych łapankach i rozstrzeliwaniach.
Książka autora dobitnie dowodzi, iż nikt w Europie i na świecie nie był tak represjonowany jak Żydzi i Polacy, tyle że Ci pierwsi po prostu za swe istnienie, a Ci drudzy za bezinteresowną i szlachetną chęć niesienia pomocy. Druga część książki to rozprawa ze środowiskami szkalującymi Polskę i Polaków. W polemice z jej najgłośniejszym przedstawicielem Janem Tomaszem Grossem i jego książką pt. "Sąsiedzi" - która opowiada o rzekomej współpracy mieszkańców Jedwabnego z nazistami w dokonaniu mordu na lokalnych Żydach - historyk z wykształcenia Bogdan Musiał rozprawia się z pseudonaukową pracą historyka z "medialnego nadania". W tym rozdziale autor biorąc na warsztat de facto prozę J.T.Grossa, pokazuje pokutujące w niej liczne niedopowiedzenia, zamilczenia, przekłamania i niespójności. Ilość błędów i łgarstw, którą wykazuje w "Sąsiadach" wystarczająco kompromituje jej autora, nawet wobec niewprawnego historycznie czytelnika.
Książka Bogdana Musiała " Kto dopomoże Żydowi" to nie tylko pasjonująca lektura wciąż żywej zarówno w debacie publicznej jak i w sercach wielu ludzi historii Polski dziejącej się podczas II Wojny Światowej, ale także doskonały oręż w walce z kłamstwem historycznym tak rozplenionym w naszych czasach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz